Śladami Żydów – Kraków, Kazimierz, Podgórze

Żydzi mieszkali w Krakowie od XI w. Na początku prawdopodobnie w okolicach Wawelu. Od połowy XIII wieku budowali swoje domy i synagogi w południo – zachodniej części miasta, gdzie później powstała dzielnica uniwersytecka.

W tym właśnie miejscu rozpoczniemy nasz spacer. Przejdziemy przez Rynek Główny, gdzie Żydzi prowadzili swoje interesy. Następnie ulicą Grodzką dojdziemy na Stradom i Kazimierz. W 1495 roku zgodnie z decyzją królewską Żydzi przeprowadzili się z Krakowa do miasta Kazimierz,gdzie utworzono autonomiczne miasto żydowskie Oppidum Judaeorum . Zobaczymy siedem synagog oraz najstarszy w Polsce cmentarz żydowski. Pokażę wam, jak wyglądało życie Żydów przed II wojną światową. Zajrzymy na typowe żydowskie podwórko, najbardziej malownicze w Krakowie, gdzie zrealizowano sceny do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spilberga. Następnie przejdziemy na drugą stronę Wisły do dzielnicy Podgórze, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy utworzyli getto żydowskie. Zobaczymy miejsca naznaczone cierpieniem tysięcy Żydów.

Spacer zakończymy pod Fabryką Schindlera – obecną siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze stałą ekspozycją poświęconą historii miasta w latach 1939-1945.

Przewidywany czas spaceru min. 4 – 5 godzin.