Zwierzyniec – gdzie piękno natury spotyka się z historią

Zwierzyniec i Półwsie Zwierzynieckie to jedne z najstarszych osad podkrakowskich. Spacer rozpoczynamy na Bulwarach Nadwiślańskich u stóp Wawelu. Szlak wędrówki prowadzi wzdłuż Wisły w stronę Klasztoru SS. Norbertanek z Kościołem pod wezwaniem ŚŚ. Augustyna i Jana Chrzciciela. Następnie udamy się na Górę św. Bronisławy.

Zobaczymy (z zewnątrz) drewniany Kościół ŚŚ. Małgorzaty i Judyty oraz Kościół Najświętszego Salwatora. Malownicza aleja biegnąca przez starą dzielnicę willową zaprowadzi nas cmentarz Salwatorski i dalej na kopiec Kościuszki, gdzie znajduje się Kaplica Bł. Bronisławy oraz XIX-wieczne fortyfikacje austriackie. Stąd możemy zejść z powrotem do podnóża Góry Św. Bronisławy i wzdłuż Rudawy udać się na Błonia – olbrzymią łąkę w samym centrum miasta, miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych. Ulicą Piłsudskiego dojdziemy do Plant, mijając po drodze Nowy Gmach Muzeum Narodowego ze stojącym przed nim pomnikiem Wyspiańskiego, zobaczymy też piękne przykłady architektury z końca XIX wieku

Tak zaplanowana trasa jest proponowana wyłącznie na pogodne dni w okresie od wiosny do jesieni. Pomyślana jest jako całodniowa wycieczka rekreacyjna.

Oczywiście, może zostać dowolnie skrócona.