cracovia guida

Atrakcje Krakowa

Tradycje

Kraków jest miastem bogatym w barwne tradycje. Wiele z nich sięga odległych czasów, często średniowiecza ale do dziś są żywo kultywowane przez mieszkańców miasta. Przybywający tu goście w okresie Wielkanocy mogą uczestniczyć w procesjach Arcybractwa Męki Pańskiej w kościele Franciszkanów, w odpuście Emaus na Salwatorze i w święcie Rękawki pod Kopcem Krakusa. W maju z Wawelu rusza na Skałkę procesja Św. Stanisława. W czerwcu organizowana jest Intronizacja Króla Kurkowego, odbywa się parada smoków a w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała ulice miasta przemierza korowód Lajkonika. W jedną z najkrótszych nocy w roku tłumy przyciągają organizowane w zakolu Wisły pod Wawelem Wianki. W pierwszy czwartek grudnia natomiast można podziwiać u stóp pomnika Adama Mickiewicza tradycyjne krakowski szopki.

Rozrywka

Przez cały rok Kraków tętni życiem. Spektakle teatralne, koncerty , wernisaże , liczne kluby i kawiarnie oferują rozrywki mogące zaspokoić zróżnicowane oczekiwania odbiorców. Każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na wiek, zainteresowania czy nawet orientację seksualną. Latem wiele imprez organizowanych jest na otwartym powietrzu. Ich scenerią staje się rynek, Błonia, miejskie ogrody i podwórka kamienic. W chłodniejsze dni życie rozrywkowe chroni się w zabytkowych wnętrzach i średniowiecznych piwnicach.

Relaks

Liczne tereny zielone w samym centrum i na obrzeżach Krakowa oferują doskonałe warunki do spacerów, wycieczek rowerowych i uprawiania różnego rodzaju sportów. Ogrody miejskie – oazy zieleni w środku zabytkowej zabudowy dają możliwość chwili wytchnienia i relaksu. W sezonie letnim można wygrzewać się na piaszczystej plaży z widokiem na Skałkę i Wawel lub popływać po Wiśle statkiem, kajakiem czy rowerkiem wodnym.

Zakupy

Będąc w Krakowie warto wybrać się na zakupy do Sukiennic. Od stuleci w tym samym miejscu kupcy oferują tradycyjne wyroby rzemiosła artystycznego z Krakowa i okolic: produkty ze skóry, drewna, hafty, kryształy i szkło. W niewielkich galeriach i sklepikach w okolicach rynku można kupić tradycyjną ceramikę, biżuterię z bursztynu czy elementy ludowego stroju krakowskiego. Na Starym Kleparzu, niezmiennie od 700 lat gospodynie z okolicznych wsi sprzedają nabiał, owoce i warzywa.